Artėjant gripo sezonui, nepamirškite nėščiųjų informuoti apie vakcinacijos nuo gripo svarbą

Artėjant gripo sezonui, nepamirškite nėščiųjų informuoti apie vakcinacijos nuo gripo svarbą

Primename apie kiekvieną rudenį artėjantį gripo sezoną ir mūsų pareigą paraginti nėščiąsias pasiskiepyti nuo jo.

PSO, paskelbusi gripo vakcinacijos 2018-2019 m. gripo sezonui antigeninę sudėtį, rekomenduoja tiek trivalentę, tiek keturvalentę gripo vakciną. Abi inaktivuotos, saugios, tinkamos nėščiosioms. Trivalentė – nemokama nėščiosioms Lietuvoje, kompensuojama VLK, tikėtina - mažiau efektyvi ir šį sezoną. Keturvalentė - veiksmingesnė, jos sudėtyje yra keturių gripo viruso padermių: A/H1N1, A/H3N2 ir abi B tipo gripo padermės - Victoria ir Yamagata. 2017-2018 metais vyravo B tipo viruso Yamagata padermė, kuri nebuvo įtraukta į trivalentės gripo vakcinos sudėtį. Tad trivalentė vakcina buvo efektyvi tik apsaugai nuo gripo A viruso. Praėjusį gripo sezoną buvo aiškus neatitikimas - B viruso padermė cirkuliavo kitokia nei ta, kuri buvo trivalentėje vakcinoje.

Akivaizdu, jog būsimo gripo sezono viruso prognozės skiriasi savo tikslumu, ir keturvalentė vakcina turi geresnes galimybes pasiekti maksimalų efektyvumą. Šiandien Lietuvoje ji mokama. Kitų šalių, oficialiosios Europos ir JAV užkrečiamųjų ligų centrų rekomendacijos nėra labai griežtos trivalentės vakcinos atžvilgiu, dažniausiai teigiama, jog bet kurios vakcinos pasirinkimas yra geriau nei nieko.

Pasirūpinkime tiek savo, tiek nėščiųjų sveikata, skiepykimės ir paraginkime skiepytis. Gripas gali kainuoti net ir gyvybę! 

 

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos valdyba

Visos teisės saugomos. © 2017. Lietuvos akušerių ginekologų draugija