LSDP palaiko LAGD siekį, kad Levonorgerstrel būtų kompensuojamas 15–19 metų amžiaus merginoms

LSDP palaiko LAGD siekį, kad Levonorgerstrel būtų kompensuojamas 15–19 metų amžiaus merginoms

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą reikalaudama, jog į kompensuojamų vaistų sąrašą būtų grąžintos mini hormoninės spiralės jaunoms merginoms ir moterims.

Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo sprendimo iš kompensuojamų vaistų gretų išbraukti preparatą „Levonorgestrel“ ir nematant jokių A. Verygos žingsnių siekiant pagelbėti su neplanuotu nėštumu susiduriančioms jaunoms merginoms socialdemokratai ragina nesislėpti už tariamos moralės ir remtis mokslu bei realia padėtimi, rašoma kreipimesi.

„Neplanuotas nėštumas ir lytiškai plintančios ligos, ypatingai jauname amžiuje, yra realybė. Net jei kažkam nepatinka jaunimo gyvenimo būdas, visgi, paauglių nėštumai ir gimdymai turėtų nepatikti dar labiau. Jei norime sumažinti jų skaičių, turime imtis praktinių ir mokslu grįstų priemonių, užtikrinti galimybes apsisaugoti“, – teigia LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

Ekspertai pabrėžia, jog Lietuvoje kasmet atliekama iki 5 tūkstančių abortų, o net 6 procentai jų atliekami merginoms iki 19-os metų. Tai rodo, jog abortai vis dar yra suprantami kaip šeimos planavimo priemonė, o kontraceptinių priemonių kaina daugeliui neįkandama. Todėl, anot G. Palucko, vertinti situaciją reikia vadovaujantis faktais, o ne pastumti problemą po kilimu.

„Kartais suteikti realią ir efektyvią pagalbą trukdo įvairūs moraliniai įsitikinimai, kurie trukdo pamatyti gyvenimo realybę, bet tai yra beprasmiška. Kasmet dėl nėštumo ar gimdymo apie 100 jaunų merginų yra priverstos nutraukti mokslus, šimtams dramatiškai keičiasi gyvenimo planai – ankstyvas gimdymas ženkliai padidina skurdo ir nedarbo riziką. Matydami tokius skaičius turime šiuos dalykus spręsti ir padėti jauniems žmonėms“, – mano LSDP pirmininkas.

Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininkė Dovilė Šakalienė pažymi, kad pagal paauglių nėštumų skaičių lenkiame didžiąją dalį Europos Sąjungos valstybių, tarp jų – ir itin religingas.

„Mokslininkų duomenimis 34 procentai Lietuvos moksleivių turi lytinių santykių, pagal paauglių nėštumų skaičių lenkiame 18 ES šalių. Lietuvoje tris kartus daugiau pastojusių paauglių nei katalikiškoje Italijoje ir beveik dvigubai daugiau nei Airijoje. Akivaizdu, kad radikaliai konservatyvių grupių spaudimas riboti kontracepcijos ir lytinio švietimo prieinamumą yra priešingas viešajam interesui bei riboja jaunų, finansiškai pažeidžiamų merginų ir moterų teises į kokybišką, kompensuojamą lytinės sveikatos ir reprodukcinių teisių apsaugą.

Privertę sveikatos apsaugos ministrą atšaukti išdiskutuotą, moksliniais duomenimis ir praktika pagrįstą sprendimą morale prisidengiantys politikai neatsakingai stumia jaunas merginas ir moteris, stokojančias lėšų kontracepcijai, į nesaugius lytinius santykius, neplanuotą nėštumą ir ankstyvą gimdymą“, – akcentuoja D. Šakalienė.

Primename, kad dar gegužės 13 dieną socialdemokratų iniciatyva buvo parengtas ir išplatintas viešas kreipimasis į sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą, kuriuo reikštas susirūpinimas, kad vėl dedamas žingsnis atgal mergaičių ir moterų lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių užtikrinimo srityje. Kreipimąsi pasirašė politinių partijų lyderiai, Seimo nariai, žmogaus teisių aktyvistai, mokslininkai bei žinomi medikai, dirbantys akušerijos ginekologijos srityje.

LSDP kreipimasis į LR Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, spauskite ČIA

Visos teisės saugomos. © 2017. Lietuvos akušerių ginekologų draugija